דעה - הפיתרון למשבר בהיי טק הוא פורום חירום לאומי

נדרש היום שינוי מהותי של הסדר הלאומי הנוכחי בהובלת ראש הממשלה ■ אם לא יהיה כן, אנו צפויים לפגיעה חמורה בהיי טק ולאסון בעל אופי לאומי
דרג את הכתבהדירוג כתבה דעה - הפיתרון למשבר בהיי טק הוא פורום חירום לאומי : 0כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכביםללא מדרגים

תעשיית ההיי טק הישראלית נמצאת היום בצומת סואן ומסוכן. סכנת הירידה מיצוא בהיקף של 25 מיליארד דולר בשנה, לצד סגירת מפעלים ופיטורי מאות עובדים, יובילו את ישראל לאיבוד יתרונה הטכנולוגי וזה ישפיע על המשק כולו. לא מדובר בהשערות פסימיות לעתיד אלא במציאות הקרובה והמידית.

בעשור האחרון אנחנו חיים על מומנטום של צמיחה בהיי טק שנובע בראש ובראשונה מהשקעות שעשתה המדינה בתעשיית ההיי טק - בעיקר בחינוך הגבוה - בהגדלת מספר המהנדסים מ-1,000 ל-8,000 ותחומים משלימים נוספים. אבל העולם השתנה, תעשיית ההיי טק השתנתה והמשבר הכלכלי העולמי מתחיל גם הוא להשפיע מאוד גם על ישראל.

הגיעה העת כי ראש הממשלה ייכנס יחד את הגורמים הרלוונטיים, כשם שעשה בשנת 1996 יחד עם מנכ"ל משרדו דאז אביגדור ליברמן, לגיבוש תוכנית לאומית חדשה לתיקון כשלי ההזנחה של השנים האחרונות ובעיקר למציאת פתרונות אפקטיביים להמשך חיזוק ובניית תעשיית ההיי טק המקומית.

הצטברות הבעיות בעשור האחרון כה גדולה והחשיבות הלאומית של הנושא כה עמוקה, שזה לא נושא שרק איגוד תעשיות האלקטרוניקה או התאחדות התעשיינים או כל איגוד אחר יכולים להתגבר עליהם ללא מעורבות מהותית של הממשלה.

ואולם אי אפשר לתפקד ללא ממשלה פעילה. תשומת הלב הציבורית בשנים האחרונות היא רק בתקציב, קיצוצים, פופוליזם ודיונים. על ראש הנס הלאומי עלו המוסדות הפיננסיים והטייקונים - צרכני הכסף הגדולים. כל תשומת הלב הציבורית והעיתונאית היא סביב העניין הזה בעוד ובראש ובראשונה יש לפתור את בעיית תעשיית ההיי טק. לכן, עם כל הכבוד לאפשרות שיכנסו אנשי היי טק לכנסת ולממשלה, הבעיה היא ברמת ראש הממשלה, שר האוצר ושר התמ"ת. אם ראש הממשלה לא יתעורר היום וייקח את המושכות לידיים - ישראל כולה תשקע כתוצאה מקריסת תעשיית ההיי טק.

לכן אנו קורא היום לראש הממשלה להקים פורום חירום לאומי בראשותו, יחד עם שר האוצר ומנכל משרדו, ושר התמת ומנכל משרדו. חייבים לראות איך וכיצד ניתן להכפיל את היקף הייצוא ל 50 מיליארד כמה שיותר מהר. חייבים לפטור את בעיית הפריפריה, שילובם של הערבים והחרדים והגדלת מספר המהנדסים והמתכנתים.

לבסוף, כולנו מוטרדים מתופעת פיטורי העובדים בענף שאנו חווים עתה הנובע בראש ובראשונה מהקשיים והמשברים של החברות הרב לאומיות בעולם. הדבר היחידי שיכול לסייע מהותית בבעיה הזאת הוא נושא השקל-דולר הלא ריאלי. השקל צריך להיות 4.50 שקלים לפחות לדולר, והגורמים העיקריים לכך חוששני הם הספקולנטים. להערכתנו יש כ-20 אלף ג'ובים, בעיקר בתחום התוכנה, של חברות ישראליות שבגלל עלות העובדים היקרה בישראל הוציאו עבודה להודו, מזרח אירופה וכד'.

ברור לחלוטין שדולר-שקל שונה יסייע להשיב ג'ובים אלה לארץ. ארה"ב, שאצלה הבעיה היא בסדרי גודל הרבה יותר גדולים, עושה כל מאמץ להחזיר ג'ובים לארה"ב. ישראל חייבת לעשות את אותו דבר.

כדי לשמור על החוסן הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל, המטרה שצריכה לעמוד לנגד עיניי הממשלה היא הכשרת הקרקע להקמת חברות חדשות שילכו בדרכן של אמדוקס, צ'ק פוינט , קומברס, נייס, אלביט, קבוצת רד ואחרות המסוגלות לייצר מכירות של 40-50 מיליארד דולר בשנה לתעשיית ההיי טק הישראלית תוך כמה שנים.

נדרשים לנו היום מנגנונים חדשים ויצירתיים, ובראש ובראשונה - שינוי מהותי של הסדר הלאומי הנוכחי בהובלת ראש הממשלה. אם לא יהיה כן, אנו צפויים לבעיות תל"ג ופגיעה חמורה והרת אסון בחוסן הלאומי. 

עבור לתוכן העמוד