תעשיית ההיי-טק הולכת לקלפי: איזו מפלגה תדאג לענף?

איגוד תעשיות האלקטרוניקה קורא לראשי המפלגות לתמוך בהגדלת תקציב המדען הראשי ולחייב את המשקיעים המוסדיים להשקיע בקרנות הון סיכון
דרג את הכתבהדירוג כתבה תעשיית ההיי-טק הולכת לקלפי: איזו מפלגה תדאג לענף?: 0כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכביםללא מדרגים
שבועיים וחצי לפני הבחירות גם ראשי תעשיית ההיי-טק מצטרפים לרשימת בעלי הדרישות לממשלה הבאה. איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה שלח בסוף השבוע שעבר מכתב לראשי המפלגות הגדולות המתמודדות בבחירות. במכתב קורא האיגוד למפלגות להציג את האופן בו הן מתכוונות להתמודד עם האתגרים שעומדים בפני תעשיית ההיי-טק ומהו המצע שלהן בנוגע לטיפול בהאטה הכלכלית הצפוייה ותוכניתן לקידום הצמיחה.

היום (א') התפרסמה יוזמה נוספת, לה שותפים נציגים מהתעשייה, האקדמיה והממשלה שקורא למפלגות לגבש מדיניות לעידוד חדשנות. "בואו ונדאג שתעשיית ההיי-טק תמשיך להוות מנוע הצמיחה של כלכלת ישראל", כתב אלישע ינאי, יו"ר נשיאות איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, בקול קורא שנשלח לבנימין נתניהו, שלי יחימוביץ', ציפי לבני, יאיר לפיד, נפתלי בנט, שאול מופז ואלי ישי.

"לאור המצב הכלכלי הקשה במרבית מדינות העולם, אליהן מופנה הייצוא הישראלי, והסימנים הרבים המעידים כי ההרעה גולשת למקומותינו, ברור כי הדרך היחידה הפתוחה בפנינו היא לבנות במהירות תוכנית להגדלת הכנסות המדינה בעדיפות על כל דרך אחרת. במיוחד יש לתעדף את הצמיחה על העמסת נטל נוסף על אזרחי ישראל בכלל ועל המגזר היצרני בפרט. אנו משוכנעים כי זו הדרך הכלכלית העיקרית והחשובה ביותר העומדת לפנינו", נכתב במכתב.

האיגוד הציג בפני המועמדים מספר דרישות חיוניות בעיניו: הגדלת תקציב המדען הראשי ל-2 מיליארד שקל ובכל מקרה לא לבצע בו קיצוץ; הקמת קרן תוך חיוב המוסדיים להפריש אליה לפחות אחוז אחד מהכספים המופקדים אצלם ובכך לתת לה רשת ביטחון של המדינה, בדומה לרשת שניתנה בתוכנית "יתרון יחסי". מטרת הקרן היא להצמיח בישראל חברות אמיתיות ומלאות ולסייע לחברות ההזנק גם כן; הפעלת תוכניות מעשיות להשבת בני 45 פלוס למעגל העבודה והיצירה; בניית תוכניות ויישומן מתוך מטרה לשלב את המגזר החרדי והערבי בתעשיית ההיי-טק; לפעול מיד לאחר הבחירות להקמת גוף משותף לממשלת ישראל ולנציגי תעשיית ההיי-טק, שמטרתו לנקוט בצעדים מידיים להחזרת ההיי-טק הישראלי למסלול הצמיחה.

כמו כן, האיגוד קרא במכתב לראשי המפלגות ונציגיהם להציג את עמדת המפלגה בתחום ההיי-טק בכנס השנתי של האיגוד שיערך בשבוע הבא.

איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה מאגד ומייצג מעל ל-300 חברות בתחום התעשיות המתקדמות במגזרי ההיי-טק השונים. לפי נתוני האיגוד, החברות בו מעסיקות בצורה ישירה כ-70 אלף עובדים בכל חלקי הארץ.

ארגון נוסף שקורא לגיבוש מדיניות לעידוד החדשנות ומניעת סגירת מרכזי פיתוח רב לאומיים בישראל הוא כנס INNOVEX2013 שיערך בעוד כשלושה שבועות. "התעשייה הישראלית אינה מושתתת על כוח עבודה זול, או על קרבתנו לשווקי העולם. היא תלויה בעיקר בחדשנות וביצירתיות של המהנדסים הישראלים. לאחרונה ניכרת ירידה בכמות הפטנטים ובהמצאות הישראליות, ולכן החלטנו לצאת ביוזמה שתדאג לשמר ולפתח את רמת החדשנות בישראל ולהנחיל מתודולוגיות של חדשנות בחברות עתירות הידע בישראל. היוזמה החדשה מאגדת בתוכה את שלושת הכוחות המשפיעים על חדשנות בישראל: תעשיה, אקדמיה וממשלה, אשר ביחד מהווים כוח עצום שיביא לשינוי בתרבות החדשנות בישראל", טען שלמה גרדמן, יו"ר פורום מנכ"לי ההיי-טק בישראל וממייסדי הכנס.

בין מקדמי היוזמה נמצא יהודה זיסאפל, נשיא קבוצת רד-בינת, ד"ר ארנה ברי, מנהלת מרכז המצוינות של EMC, אייל ולדמן, מנכ"ל ויו"ר מלאנוקס, ד"ר שלמה מרקל, סגן נשיא ברודקום, יוסי ורדי, יזם, אבי חסון, המדען הראשי במשרד התמ"ת, פרופ' יוסי מטיאס, מנכ"ל מרכז הפיתוח של גוגל ישראל, יואב שלוש, יו"ר משותף של האיגוד לתעשיות מתקדמות ומנכ"ל משותף של קרן הון סיכון אביב, פרופ' עדה יונת, כלת פרס נובל לכימיה, פרופ' דניאל זיפמן, נשיא מכון ויצמן וריק קפלן, מנכ"ל יבמ ישראל. מטרת הכנס היא לעודד את החדשנות הטכנולוגית בישראל, לסייע להתפתחות התעשייה עתירת הידע ולקדם את המחקר המדעי בישראל.

עבור לתוכן העמוד